DLOUHÉ-STRÁNĚ

DLOUHÉ STRÁNĚ

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně vybudovaná v letech 1978-1996, třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě, zároveň elektrárna s největším spádem a největším výkonem v České republice.

Dolní nádrž na Divoké Desné o rozloze 18 ha má hráz dlouhou 271 m a 50 m vysokou, v nočních hodinách je z ní voda přečerpávána do horní nádrže, která má podobu bazénu o rozloze 15 ha na zarovnaném vrcholku v masivu Mravenečníku ve výši 1350 m n. m., a v období energetické špičky vypouštěna přivaděčem o délce 1,5 km na turbíny v podzemí.

Horní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně je přístupná 6-sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka Vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Doprava vlastním autem je zrušena.

Exkurze do přečerpávací elektrárny je možná celoročně vždy po předchozím objednání.

Při prohlídce navštívíte technologické provozy v obrovských podzemních prostorách, dolní nádrž i impozantní horní nádrž na hoře Mravenečník.

Součástí exkurze je rovněž prohlídka Návštěvnického centra na Dlouhých Stráních, kde zhlédnete film o unikátním vodním díle, prohlédnete si model s průřezem podzemní elektrárny a získáte informace o okolní přírodě a o společnosti ČEZ.

V zimním období doporučujeme běžkařům, jsou zde nádherné upravované tratě, i kolem horní nádrže Dlouhých Strání.

 

Otevírací doba:Otevřeno celoročně 8:00 – 15:00
Adresa:Kouty nad Desnou 30
https://www.dlouhe-strane.cz/Tel.: 602 322 244