KAM VYRAZIT

Lyžařské areály

SKIPARK FILIPOVICE

SKIPARK FILIPOVICE

SKIPARK Filipovice se nachází přímo v srdci chráněné krajinné oblasti v malebném podhůří Jeseníků, pouze jednu zastávku skibusu od úpatí lyžařského areálu Červenohorského sedlo, přímo u hlavní cesty ve směru na Jeseník (10 km) a k hraničnímu přechodu s Polskem (28 km).

ČERVENOHORSKÉ SEDLO

ČERVENOHORSKÉ SEDLO

Lyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě. Je známou křižovatkou zimních, ale i letních turistických cest. Nadmořská výška Červenohorského sedla je 1013 m.

SKIAREÁL KOUTY

SKIAREÁL KOUTY

Každý z Vás – sportovec, turista, návštěvník elektrárny Dlouhé Stráně si najde program na míru a budete se divit, že u nás den nestačí.Hlavní devizou areálu Kouty je šestisedačková lanovka, která Vás dopraví za všemi nevšedními zážitky.

SKIAREÁL PRADĚD

SKIAREÁL PRADĚD

Lyžařský areál Praděd – nazývaný „Moravským ledovcem “ láká především svými přírodními krásami a vynikajícími sněhovými podmínkami . Okolní terény uspokojí příznivce sjezdového i běžeckého lyžování od konce října do konce dubna.

SKICENTRUM MIROSLAV

SKICENTRUM MIROSLAV

Areál tvoří několik sjezdových tratí střední obtížnosti vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Nabízí lyžařům 800 metrů dlouhou dvou sedačkovou lanovku, 600 metrů dlouhý jednomístný lanový vlek (Poma) a dvoumístný lanový vlek (kotva) 600m.

BONERA RAMZOVÁ

BONERA RAMZOVÁ

Čtyřsedačková lanová dráha z Ramzové na Čerňavu, dvousedačková lanová dráha z Čerňavy na Šerák a tři lyžařské vleky.

SKI AREÁL KASTE PETŘÍKOV

SKI AREÁL KASTE PETŘÍKOV

Ski areál KASTE je vybaven dvěmi dvoukotvovými vleky o délce 700 m a 580 m a dětským vlekem o délce 40 m. Všechny tři vleky se nacházejí v těsné blízkosti Horské chaty KASTE. Skipasy jsou společné i pro sousední dva vleky Ski Petříkov (700 m a 450 m).

SKI AREÁL OSTRUŽNÁ

SKI AREÁL OSTRUŽNÁ

JONAS PARK Ostružná (700 - 835 m) leží v Ramzovském sedle, má na severních svazích šest upravovaných sjezdovek s délkou více jak 2,5 km a 3 vleky a pás s kapacitou 2500 osob/h s bezdotykovým odbavením. Výchozí místo mnoha upravovaných běžeckých tratí: Paprsek, Kralický Sněžník, Šerák, Praděd. Ramzová (lanovka na Šerák) a Petříkov 1 km.

Zajímavá místa, která nesmíte minout

BAIRNSFATHER FAMILY DISTILLERY – LIKÉRKA DOMAŠOV

BAIRNSFATHER FAMILY DISTILLERY – LIKÉRKA DOMAŠOV

Ruční výroba nejkvalitnějších alkoholických nápojů, zejména bylinných likérů, z přírodních surovin a neupravené vody z podzemního pramene. Nejznámějším nápojem zde vyráběným je zcela jistě Absinth.

MINIPIVOVAR JESENÍK LICHTWITZ

MINIPIVOVAR JESENÍK LICHTWITZ

Příjemné prostředí malého rodinného pivovaru. Ochutnáte zde místní piva plné chuti, ke kterým nesmíte zapomenout vyzkoušet domácí nakládané tvarůžky, utopence či jiné domácí chuťovky.

PRIESSNITZOVY LÁZNĚ

PRIESSNITZOVY LÁZNĚ

Krásné odpočinkové místo nad městem Jeseník. Jedno z nejčistších prostředí s příznivými klimatickými podmínkami přímo vybízí k procházkám kolem dominantních lázeňských budov nebo lázeňskými parky.

VODNÍ TVRZ JESENÍK

VODNÍ TVRZ JESENÍK

V současné době ve vodní tvrzi sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka se zajímavými stálými expozicemi i krátkodobými výstavami. Mezi zajímavé expozice patří Čarodějnické procesy na Jesenicku nebo také expozice fauny a flory Jesenicka.

KŘÍŽOVÝ VRCH

KŘÍŽOVÝ VRCH

Zajímavé a historické místo nad Jeseníkem. Má skvělou polohu s krásným výhledem do údolí na samotné město a celé panorama Hrubého Jeseníku. Můžete se sem vydat z autobusového nádraží v Jeseníku pěšky po křížové cestě, nebo autem směr Rejvíz.

ČERTOVY KAMENY

ČERTOVY KAMENY

Skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého Chlumu asi 3 km od Jeseníku. Z plošiny na vrcholku je pěkný pohled do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic a dále do polských rovin s výhledem až k Otmuchowskému jezeru.

ZLATÝ CHLUM

ZLATÝ CHLUM

Kamenná rozhledna nad městem Jeseník s okouzlujícím výhledem na Otmuchowská jezera v Polsku, Rychlebské hory a celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku. K rozhledně lze dojít z Jeseníku po modré nebo červené turistické značce nebo z České vsi po modré turistické značce přes Čertovy kameny.

ČERVENOHORSKÉ SEDLO

ČERVENOHORSKÉ SEDLO

Významné východisko turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku. V prostoru Červenohorského sedla naleznete veškeré další služby, včetně kvalitního stravovacího i ubytovacího zázemí.

VŘESOVÁ STUDÁNKA

VŘESOVÁ STUDÁNKA

Nejvýše položené poutní místo Moravy a Slezska s léčivou vodou. Nachází se na hlavní hřebenové trase Jeseníků mezi Jiřího chatou na Šeráku a Červenohorským sedlem, těsně pod vrcholem Červené hory, v nadmořské výšce 1313 m.

CHATA JIŘÍHO NA ŠERÁKU

CHATA JIŘÍHO NA ŠERÁKU

Nejstarší horská chata v Jeseníkách s restaurací a ubytováním. Je přirozenou turistickou bránou k pěším i běžkařským túrám po hlavní hřebenové magistrále Jeseníků přes Keprník, Vřesovou studánku, Červenohorské sedlo, chatu Švýcárnu, Praděd a Ovčárnu.

ŠVÝCÁRNA

ŠVÝCÁRNA

Kdysi pastevecká salaš, dnes turistická chata s ubytováním a občerstvením je jedním z nejstarších objektů Jeseníků. Od chaty vede celá řada turistických cest.

LESNÍ BAR

LESNÍ BAR

Možná to zní neuvěřitelně, ale dokážete si představit bar v lese bez obsluhy, bez kasírování, bez hlídání? Pokud nevěříte, vydejte se na dvoukilometrovou procházku z Horní Lipové k Lesnímu baru (směr Smrk).

JESKYNĚ NA POMEZÍ

JESKYNĚ NA POMEZÍ

Jeskynní systém vzniklý rozpouštěním mramoru neboli krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy.

REJVÍZ, MECHOVÉ JEZÍRKO

REJVÍZ, MECHOVÉ JEZÍRKO

O Rejvízu se říká, že je to nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách. Pyšní se dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně 19. století, nenarušenou nevhodnými dostavbami, typickou pro Jesenicko.

ZLATORUDNÉ MLÝNY

ZLATORUDNÉ MLÝNY

Hornický skanzen v Údolí Ztracených štol na konci Zlatých hor ve směru na Ondřejovice. Říčka Olešnice tu po miliony let ukládala zlato a již v dávných dobách se zde těžilo.

JESKYNĚ NA ŠPIČÁKU

JESKYNĚ NA ŠPIČÁKU

Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin, z čehož přístupným je asi 220 metrů.
RYCHLEBSKÉ STEZKY

RYCHLEBSKÉ STEZKY

Jedná se o ucelenou síť stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v těsném kontaktu s přírodou. Najdete zde staré kamenné stezky i moderní flow traily.

PAPRSEK

PAPRSEK

Oblíbené turistické místo na Staroměstsku, křižovatka turistických, cyklistických a v zimě i běžkařských tras, mnohdy propojených až do Polska. Turistická chata Paprsek leží na hlavní, červeně značené hřebenové trase, vedoucí od Králického Sněžníku podél Česko-polské hranice přes Paprsek na Ramzovou a dále po hlavních hřebenech Hrubého Jeseníku.

KARLOVA STUDÁNKA

KARLOVA STUDÁNKA

Horská rekreační a lázeňská obec se zachovalými dřevěnými budovami unikátní horské architektury. Ve zdejších lázních je k léčbě využívána řada vulkanických minerálních pramenů, z nichž jeden je veřejně přístupný v Pitném pavilonu, kde můžete ochutnat nebo si ho stočit.

PRADĚD

PRADĚD

Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy s rozhlednou v nadmořské výšce 1492 m, odkud uvidíte na Rychlebské hory, Kralický Sněžník, Dlouhé Stráně a při dobré viditelnosti až na Sněžku, Lysou horu či Vysoké Tatry. Horní plošina rozhledny, respektive vysílače je nejvyšším bodem České republiky.

DLOUHÉ STRÁNĚ

DLOUHÉ STRÁNĚ

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně vybudovaná v letech 1978-1996, třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě, zároveň elektrárna s největším spádem a největším výkonem v České republice.

VELKÉ LOSINY

VELKÉ LOSINY

S obcí Velké Losiny je pevně spjata bohatá historie, včetně proslulých čarodějnických procesů, a velké množství historických památek. Mezi nejvýznamnější historické dominanty patří zámek, ruční papírna, lázně, farní kostel, a další církevní a světské stavby.